Jdi na obsah Jdi na menu
 


NA CO SE NEJČASTĚJI PTÁTE...

12. 11. 2009
Obrazek
 
NA CO SE NEJČASTĚJI PTÁTE... 

 

 

 • Pro koho je znakování určeno? Pro koho je vhodné ? 

 Systém znakování je určen všem rodičům či spřízněným osobám slyšících kojenců či batolat. Znakování je založeno na využití dětem vlastní gest a znaků, je přirozeným způsobem komunikace.

Pokud sledujete na své dítěti problém se sluchovým vnímáním, s vývojem řeči či jiné abnormality, je rozhodně vhodné se nejprve poradit s pediatrem či jiným odborníkem na danou problematiku.

 

 •  Je nutné věnovat systému znakování mnoho času?

  První nebo možná spíše nultou etapou je etapa, ve které se sami muObrazeksíte naučit vyjadřovat slovo i se znakem (pochopitelně ne všechna slova, která užíváte musíte doplňovat znakem ) Toto užívání slova + znaku brzy přijmete a naučíte se dále předávat. Nejdůležitější je především vaše chuť využívat systém znakování….Jsem přesvědčena, že znakování Vám spíše čas ušetří. Například v situaci, kdy se vaše dítko něčeho domáhá. Jelikož má dítě prostředek jak vám sdělit ,, co vlastně chce“ netrávíte neustále čas domněnkami a pátráním.

 

 

 • Kdy se znakováním začít ?

   Prakticky si na tuto otázku nejlépe odpovíte vy sami. Jste přesvědčeni, že vám vaše dítko není schopno sdělit vše co by opravdu chtělo? Rádo by se s vámi podělilo o pocity, přání, radosti, trápení i svou fantazií? Pokud ano a ještě neumí vše vyjádřit slovy, je právě znakování vhodným prostředkem komunikace a začít můžete tedy kdykoli………. Kolem 10. měsíce se dítě učí první znak a užije ho přibližně ve 12. měsících svého života.

   

   

 

 • Nebude dítě líné mluvit? Neoddálí znakování schopnost vyjádřit se pouze slovy?
 
Tuto otázku si pokládá většina rodičů a některé rodiče tato mylná domněnka odradí.
ObrazekVývoj řeči, mluvidel dětí je naprosto přirozená cesta. Tento vývoj nelze žádným způsobem zastavit. Je to právě naopak, znakující děti rychle předbíhají s nástupem mluveného slova své vrstevníky, jsou stále motivovány. Znakování podporuje rozumový, pohybový i citový vývoj. Též je pro dítě, které vám svými mluvidly srozumitelně vyjádří tu či onu věc, jednodušší právě mluvení nikoli znakování.

 

 

 • A co znakování a starší sourozenci ?
 
Víme, že je někdy náročné pro staršího sourozence přijmout dalšího mladšího člena rodiny. Znakováním se sourozenci více sblíží, starší sourozenec se znaky naučí, předá je mladšímu sourozenci. Tím také dochází u staršího sourozence ke zvýšení sebedůvěry a odbourání žárlení na mladšího sourozence, kterému se pochopitelně do určitě doby musíme věnovat více.
 
 
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář